Bevallom nem túl sűrűn használom a Drush-t, de mostanában rákaptam az ízére, és szerintem a jövőben sokkal többet fogom elővenni ezt a parancssori fejlesztő eszközt. A következőkben bemutatom miről is van szó, és hogyan telepítsük/használjuk ezt SSH kapcsolaton keresztül webszerverünkön.
Mi az a Drush?
A Drush szóösszetétel eleje a Drupal-ra utal, a vége pedig a magára a Shell-re. Egy olyan parancssori eszközről van szó, amellyel komplex Drupal szerver telepítési, karbantartási és frissítési feladatok hajthatóak végre. Ezeken túl még rendelkezik sok olyan funkcióval, amely hasznos lehet egy Drupal fejlesztő számára.
Miért használjam a Drush-t?
Egyszerűen mert gyors. Komplex feladatokat hajthatunk végre egy jól konfigurált paranccsal, amely nagyban meg tudja spórolni az időnket. Akár teljes modullistát és core-t updételhetünk vele pár másodperc alatt.
Telepítés és használat
A Drush-nak a szerverünkön kell futnia. Egyes szolgáltatóknál alapból telepített Drush-t is használhatunk, tehát kérdezzük meg ügyfélszolgálatunktól, hogyan használjuk az oldalunkon ezt az eszközt. Általában ha adnak SSH hozzáférést a tárhelyünkhöz, akkor ezzel engedélyezik az ilyen fejlesztői eszközök használatát.
Csatlakozzunk szerverünkhöz a megadott belépési információinkkal (Windows alatt javasolom erre a PUTTY nevű programot)
Miután sikeresen beléptünk hozzunk létre egy könyvtárat a Drush-nak és töltsük le a legfrissebb verziót.
Természetesen ha régebbi Drupalt használunk igazítsuk hozzá a Drush verziónkat is.
Keressük meg a számunkra legmegfelelőbb verziót.
Tömörítsük ki a letöltött tömörített állományt.
Ha akarjuk FTP-n keresztül is átmozgathatjuk a kitömörített Drush fájlokat.
Ahhoz, hogy bárhonnan el tudjuk érni a drush parancsot, és ne kelljen mindig beírnunk az elérési útvonalát, tanítsuk ezt meg a szervernek. (teljes szerver útvonal szükséges, ezért a pwd parancs hasznos lehet)
.bash_profile
Az előző lépésben csak az aktuális munkamenetre jegyezte meg szerverünk az útvonalat. Tegyük a következőket, hogy minden bejelentkezéskor tudjuk használni mindenhonnan a Drush-t. (az útmutatóért köszönet Zionduc-nak)
Bővítsük a .bash_profile
állományt könyvtárunkban a Drush útvonalával.
TIPP: A Vim használatához több tutorial-t is találhattok az interneten.
Ha nincs PATH kezdetű sor, akkor írjuk be az útvonalunkat.
Ha már van, akkor adjuk hozzá a Drush elérését is. Írjuk a végére a :/home/letoltes/drush
részt.
Lépjünk vissza parancsmódba (ESC
), mentsük a fájlt (:w
) és lépjünk ki a Vim-ből (:q
).
Töltsük újra a .bash_profile
-t a következő paranccsal.
Ha mindent jól csináltunk, akkor az aktuális felhasználónak már minden induláskor elérhető lesz a drush
parancs.
És végül
Ezután még biztosra kell mennünk, hogy futtatható a Drush, ezért navigáljunk a könyvtárába és adjuk ki a következő parancsot.
Ezek után bármelyik Drupal telepítési könyvtárba navigálunk a szerverünkön, el tudjuk érni a Drush funkcióit. Teszteljük, hogy mindent jól csináltunk a drush status
paranccsal.
SSH-n keresztül is el tudjuk olvasni a Readme fájlt, de interneten keresztül is megtaláljuk a parancsokat és azok paramétereit. Érdemes jól informálódni az eszköz működéséről mielőtt a tesztelésbe belefognánk.
Nagyon hasznos videósorozat készült nemrég Domonkos Gyula előadásában a Drush működéséről. Csak ajánlani tudom az érdeklődő fejlesztőknek.